Knihovny už nejsou jen o knihách

Aneb proč je dobré navštívit knihovnu

Dnešní děti přestávají díky televizím, internetu, tabletu a mobilním telefonům číst a je to velká škoda, protože knihovna je vhodné místo, kde můžete trávit volný čas. Třeba s malými dětmi při tvořivých dílnách, na kterých si vyrobíte indiánské čelenky, různé figurky z plastelíny nebo originální záložky do knih. Pořádají se také odpolední čtení pohádek, hledání pokladů za pomocí šifer a kvízů, a jiné aktivity dle programu dané knihovny.
chlapeček v knihovně

Rezervace knih je dostupná přes internet, kde můžete sledovat i kolik jich máte a do kdy je musíte vrátit.

Ve většině knihoven je i poslechová místnost pro zrakově postižené, kde si můžete vybrat knihu, zapojit sluchátka a jen poslouchat.

Děti si mohou zapůjčit kromě knih i deskové hry, nebo si je rovnou zahrát v nějakém koutku na koberci.

Pro školy jsou samozřejmostí exkurze, kde učí děti orientovat se v katalogu knih a hudebních CD.

Studenti zde mají k dispozici odbornou literaturu, kterou si mohou okopírovat, nebo internet.

Pro dospělé nabízejí cestopisné přednášky s promítáním z exotických destinací, a v některých knihovnách dokonce i poslech komorní hudby. Samozřejmostí je denní tisk a různá periodika.

Většina knihoven pořádá několikrát do roka autorská čtení, po kterých následuje beseda s autorem.

Můžete si zde užít i výstavy obrazů od místních umělců.
dívka se stohem knih

Asi nejznámější akcí je NOC S ANDERSENEM při výročí narození H.CH.Andersena, kdy děti nocují v knihovně. Jako první proběhla v knihovně v Uherském Hradišti v roce 2000 za účasti 25 dětí. Od roku 2001 se pořádala už v celé České republice a později se rozšířila i za hranice do Polska, Slovenska, Rakouska a Německa. Děti se sejdou v odpoledních hodinách, kde probíhá program, který si knihovna předem připravila a večer se před spaním čtou pohádky.

Návštěva knihovny je ideální v jakémkoliv počasí i ročním období. Určitě si tam každý najde to své.